Historia Cechu
Cech Rzemiosł Różnych we Włocławku powstał w 1958 r w wyniku połączenia się cechów branżowych, z których wiele istniało już od 1816 roku.
Siedziba Cechu mieści się przy Placu Wolności 17 w wybudowanym w latach 1959 - 1963 Domu Rzemiosła.
Cech zrzesza 121 rzemieślników różnych zawodów oraz 269 uczniów.
Główne zadania i cele to między innymi:
- utrwalanie więzi środowiskowych, postaw zgodnych z zasadami etyki i godności zawodu a także prowadzenie na rzecz swoich członków działalności samorządowej, społeczno-organizacyjnej, kulturalnej, oświatowej i gospodarczej,
- propagowanie i organizowanie przygotowania zawodowego uczniów rzemiosła oraz współpraca ze szkołami zawodowymi w zakresie dokształcania zawodowego uczniów szkolonych przez członków Cechu.
Stałe imprezy to: uroczystość "Pasowania na Ucznia Rzemiosła", uroczyste obchody "Dnia Rzemiosła", spotkanie noworoczne z emerytami rzemiosła, choinka dla dzieci, zabawy karnawałowe.
Przy Cechu działają:
- Rzemieślniczy Chór "LUTNIA", który istnieje już od roku 1888,
- Zespół Pieśni i Tańca "WRZOS"
- Włocławskie Strzeleckie Bractwo Kurkowe.
Za swoją działalność Cech został odznaczony przez Związek Rzemiosła Polskiego Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego
Cech Rzemiosł Różnych we Włocławku jako organizacja rzemieślnicza:
- Promuje działalność gospodarczą i społeczno- zawodową rzemiosła.
- Sprawuje nadzór nad organizacją i przebiegiem procesu przygotowania zawodowego w rzemiośle. Zgodnie z Art. 3 pkt. 5 ustawy o rzemiośle Rzemieślnicy zatrudniający pracowników w celu przygotowania zawodowego w rzemiośle obowiązani są "… oraz być członkami jednej z organizacji, o których mowa w art.7 ust.3 pkt 1 i 3".
- Udziela pomocy rzemieślnikom.
- Reprezentuje interesy środowiska rzemieślniczego wobec organów administracji publicznej.
- Uczestniczy w realizacji zadań z zakresu oświaty i wychowania w celu zapewnienia wykwalifikowanych kadr dla gospodarki.
- Prowadzi ewidencje /wykaz/ pracodawców zatrudniających młodocianych w celu przygotowania zawodowego /zawiera informacje o stanie zatrudnienia młodocianych pracowników, kwalifikacjach zawodowych osób szkolących, wolnych miejscach do wykorzystania w celu szkolenia/
- Prowadzi ewidencje umów w celu przygotowania zawodowego realizowanego u pracodawców,
- Prowadzi doradztwo oraz udziela informacji na temat zasad prawnych związanych ze szkoleniem, zarówno dla pracodawców jak i dla pracowników młodocianych oraz uczestniczy w rozstrzyganiu ewentualnych sporów i nieporozumień wynikłych w trakcie trwania przygotowania zawodowego,
- Udziela informacji na temat wolnych miejsc na naukę zawodu,
- Udziela informacji oraz przygotowuje i udostępnia niezbędną dokumentację związana z organizacją przygotowania zawodowego młodocianych,
- Promuję naukę zawodu organizowaną z zakładach rzemieślniczych poprzez udzielanie i upowszechnianie informacji na temat zasad prawnych i organizacyjnych dot. przygotowania zawodowego w rzemiośle, ze szczególnym uwzględnieniem praw i obowiązków mistrza szkolącego oraz pracownika młodocianego.